Węzły Wędkarskie

Dopóki nikt nie wynajdzie genialnego kleju, który mógłby trwale połączyć haczyki z żyłką bądź dwie żyłki ze sobą – jesteśmy zmuszeni je stosować. Źle zawiązany węzeł potrafi nam na łowisku spłatać kilka nieprzewidzianych psikusów: samoczynne rozwiązanie, pęknięcie na skutek zbyt dużego nacisku, wysunięcie się płetwy haczyka z węzła.Pamiętajmy, aby zredukować wiązania węzłów do minimum. Każdy kolejny pogarsza nam wytrzymałość naszego zestawu.

  1. Węzeł baryłkowy

Niezwykle przydatny węzeł na połączenie dwóch linek, jednocześnie bardzo wytrzymały i łatwy w wykonaniu. Zabierając się za niego musimy zrobić 5-6 splotów na każdej z linek i następnie powoli ściągać w celu usztywnienia wiązania. Odstające kawałki żyłki należy odciąć jak najbliżej węzła.


2.Węzeł haczykowy

Jeden z najczęściej stosowanych węzłów w wędkarstwie stworzony do wiązania haczyków z łopatką. Podczas wiązania haczyka główna część żyłki powinna przebiegać wzdłuż środka łopatki od strony w którą jest wygięty haczyk w celu zapewnienia optymalnego ułożenia linki względem haczyka.


3. Węzeł Palomar

Węzeł dedykowany głównie spinningistom oraz wędkarzom łowiącym duże drapieżniki. Palomar jest zdecydowanie najlepszym węzłem do plecionki, jednocześnie bardzo prosty w wiązaniu. Sprawdzi się w wiązaniu przyponów, bezpośrednio sztucznych przynęt jak i kotwic i haków z oczkiem.

Paweł Ładniak

Kocham robić to co Kocham :) No Fishing - No Life

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o